Istoric Parohie

Parohia noastra a fost infiintat la 1 Ianuarie 1993 si a functionat pentru 2 ani in Ilford apoi pana in martie 1997 a functionat in Chelsea intr-o locatie a British Red Cross.

Intre 1997- 2012 slujbele au fost savarsite impreuna cu preoti din biserica greaca din actuala locatie. In perioada 25 iunie -15 noiembrie 2012 slujble au avut loc in Mica Capela din Dagenham.

Din 15 Noimbrie 2012 pana in prezent Sfintele Slujbe sunt savarsite numai in limba romana in fiecare Duminica incepand de la orele 13:00 in aceasta frumoasa biserica Ortodoxa Greaca .

Dorim sa specificam ca la infiintarea parohiei in 1993 parohia a primit numele “Sfantului Apostol Pavel”, iar din luna August 2012 cand Inaltpreasfintitul Parinte Arhiepiscop Iosif ne-a daruit Sfantul Antimis, Hramul biserici a primit numele “Sfantul Apostol Pavel si Tuturor Sfintilor Romani”.